S prvým písacím stolom sa stretávame už v detstve, najčastejšie pri nástupe do prvého ročníka základnej školy a sprevádzajú nás aj celými ďalšími rokmi nášho života, počas štúdia na strednej, prípadne neskôr aj na vysokej škole. Je preto dôležité vybrať si naozaj kvalitný písací stôl a najlepšie rovno taký, ktorý dokáže rásť zarovno s vašim dieťaťom a dokáže sa prispôsobovať jeho nárokom a potrebám. Pre výber písacieho stola sú tiež dôležitým kritériom veľkosť pracovnej plochy a úložné priestory. Nezabúdajte, že výber písacieho stola nie je len obstaraním ďalšieho kúska nábytku do domácnosti, ale práve vhodne zvoleným písacím stolom a stoličkou vytvárame dieťaťu optimálne podmienky na učenie.
Písací stôl a vek dieťaťa
Nároky na písací stôl súvisia aj s vekom dieťaťa, pretože malý prváčik potrebuje trochu iný písací stôl ako napr. dospievajúci stredoškolák. Ideálnym riešením je, ak máte možnosť dieťaťu už na začiatku zadovážiť variabilný písací stôl s nastaviteľnou výškou (napr. v rozmedzí od 62 do 93 cm), šírkou či hĺbkou, ktorý sa dokáže rastu a vývinu dieťaťa dokonale prispôsobiť. Výhodou je aj pracovná doska, ktorú je možné podľa potreby nakloniť (napr. pracovná doska s možným sklonom písacej plochy pod uhlom 45°). Pri tomto type rastúceho variabilného nábytku však treba počítať aj s vyššou obstarávacou cenou.
Veľkosť pracovnej plochy a úložný priestor
Pre vytvorenie dostatočného priestoru na učenie a písanie domácich úloh je dôležitá aj veľkosť pracovnej plochy. Písací stôl by rozhodne nemal mať menšiu pracovnú plochu ako 70×140 cm, optimálnejšie sú však rozmery 80×160 cm, aby sa na stôl pohodlne zmestila aj stolová lampa, detský kalendár, stojan s perami, ceruzkami a farbičkami a prípadne aj monitor počítača. Dostatok úložných a odkladacích priestorov v podobe skriniek, poličiek a zásuviek na školské učebnice, zošity a ostatné pomôcky by mal byť tiež súčasťou písacieho stola. Ak nejaké odkladacie a úložné plochy predsa len chýbajú, môžete ich nahradiť napr. mobilným kontajnerom na kolieskach.