Rekonštrukcia bytu býva po kúpe vlastnej nehnuteľnosti ďalšou značnou finančnou investíciou, pri ktorej sa nevyhneme siahnutiu na svoje úspory, prípadne čerpaniu účelového alebo bezúčelového úveru v niektorej z bánk. Je preto dôležité dôsledne zvážiť celý rozsah, postup a priebeh prác pri plánovanej obnove bytu a vytvoriť si predbežný finančný rozpočet, aby sme tak získali jasnejšiu predstavu o tom, koľko finančných prostriedkov bude potrebné do prerábania bytu investovať. Spravte si obhliadku trhu, aby ste zistili, koľko vás budú stáť veci, ktoré plánujete v byte meniť, napr. vstavané skrine, nábytok, nová rohová vaňa, interiérové dvere so zárubňami či podlahy. Pri predbežnom finančnom rozpočte na rekonštrukciu bytu je vždy potrebné rátať aj s určitou finančnou rezervou navyše (cca + 10%) na nepredvídané výdavky, ktoré sa pre každej rekonštrukcii bytu či rodinného domu môžu vyskytnúť.
Rekonštrukcia bytu – niekedy jej rozsah limituje obmedzený finančný rozpočet
Každá rekonštrukcia bytu by mala podľa správnosti postupovať v poradí, kde ako prvé prebieha plánovanie rekonštrukčných prác na základe toho, čo je v byte potrebné alebo žiaduce zmeniť a tomu následne prispôsobíme aj získanie potrebného objemu finančných prostriedkov. Niekedy sa však môžeme ocitnúť v situácii, že máme obmedzený finančný rozpočet a na základe určitej sumy, ktorú máme k dispozícii si vyberáme rozsah rekonštrukcie. V takom prípade volíme úpravy, ktoré sú pre nás prioritné alebo z hľadiska stavu bytu naozaj nevyhnutné. Takáto čiastočná rekonštrukcia či rekonštrukcia bytu časovo rozdelená do určitých etáp podľa finančných možností majiteľov má však na rozdiel od komplexnej celkovej rekonštrukcie nevýhodu v tom, že opakovane musíme znášať diskomfort, ktorý so sebou takéto prerábanie bytu prináša.
Čo ľudia najčastejšie rekonštruujú?
Medzi najčastejšie rekonštrukčné úpravy bytu pre dokonalé bývanie patrí napr. výmena okien a dverí, rekonštrukcia pôvodného bytového jadra a výstavba novej kúpeľne, modernizácia kuchyne, výmena podláh, stierkovanie, maľovanie stien, ale aj rôzne zmeny dispozície bytu (napr. zrušenie niektorej z priečok). Nezabúdajte však ani na formality, ktoré si vaša rekonštrukcia bytu vyžaduje, ako napr. ohlasovacia povinnosť či dokonca stavebné povolenie.