Manžetové gombíky majú dlhú a zaujímavú históriu. Vývoj siaha cez vznik klasických gombíkov, gombíkovej dierky, priemyselnú revolúciu a vývoj pánskej módy.
Rok 1200 – ako to všetko začínalo
Na uchytenie a utiahnutie oblečenia sa používali najmä šnúrky, špendlíky a opasky, a až keď sa začali vyrábať košele na mieru v 13. storočí, začali sa vyrábať a používať gombíky.
Prvé manžetové gombíky po roku 1600
V 17. storočí dekoratívne čipkové manžety v Renesancii ponúkali nové praktické možnosti a štýly. Prvý šľachtici nosili najskôr rôzne stužky a ich elegancia bola považovaná za symbol spoločenského postavenia. Do konca 17. storočia boli stužky vymenené za gombíky vyhotovené zo vzácnych kameňov. Boli nazývané Rukávové gombíky. Boli oveľa jednoduchšie a praktickejšie ako čipka a zaujímavejšie ako stužky, takže sa stali veľmi rýchlo populárnymi.
Začiatkom 18. storočia, v čase panovania kráľa Georga, presne v rokoch 1738-1820, boli tieto rukávové gombíky stále viac zdobené. Tieto gombíky nosili len páni z najvyšších spoločenských tried, pretože ich výroba bola veľmi drahá vzhľadom na drahé kamene.
Kópie a fejky od roku 1800
Na začiatku panovania kráľovnej Viktórie v r. 1837-1901 boli už manžetové gombíky vyrábané aj z iných dostupnejších materiálov a tak sa rýchlo rozšírili aj medzi strednú spoločenskú triedu. Pre lacnejší materiál využívali rôzne kamienky ako náhradu za diamanty, meď a zinok za náhradu zlata a striebra.
Francúzske manžetové gombíky sa stali po roku 1840 veľmi populárnymi a módnymi doplnkami. Tento historický podnet elegancie v pánskej móde zaznamenal spisovateľ Alexander Dumas v knihe o troch mušketieroch. Európski dizajnéri boli hneď inšpirovaní touto knihou a manžetové gombíky sa začali vyrábať hromadne v rôznych štýloch a ešte dostupnejšie pre širšiu verejnosť.
V roku 1882 George Krementz vynašiel stroj, ktorý dopomohol k masovej výrobe klasických aj manžetových gombíkov a to veľmi lacno. Hneď potom už manžetové gombíky nosil takmer každý muž v krajine.
Čo nasledovalo po roku 1900
Aj keď stredná spoločenská trieda počas skorého viktoriánskeho obdobia uprednostňovala manžetové gombíky smaltované, najviac sa preslávili až počas doby Art Deco. Dali sa rôzne zdobiť a boli cenovo dostupné. Na prelome 20. storočia sa luxusnými manžetovými gombíkmi preslávili návrhári ako Cartier a Tiffany.
1924 bol prelomový rok pre klasické gombíky, ktoré vymyslel výrobca gombíkov pán Boyer. Tieto gombíky sú pripevnené na jednej strane manžety a spoja sa s druhou stranou cez gombíkovú dierku – ako ich poznáme dodnes pri klasických pánskych aj dámskych košeliach.
Po roku 1990 mali manžetové gombíky veľký „comeback“ a začali sa vyrábať aj rôzne odvážne vzory alebo tematické manžetové gombíky, čo sa stalo veľkou obľubou u ľudí. Dodnes sú takéto manžetové gombíky skvelým nápadom na darček.
Milénium 2000
Manžetové gombíky sú vyrábané aj pre ženy na dámske košele. Pôsobia veľmi vkusne a elegantne. Manžetové gombíky majú stále miesto v pánskych aj dámskych šatníkoch, no sú určené predovšetkým na nosenie do spoločnosti a na výnimočné udalosti.
Manžetové gombíky a elegantné oblečenie nájdete aj tu.