Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
Kabelky na každý deň

Kabelky – obľúbený doplnok pre ženy na celom svete

Dnes sú kabelky každodenným používaným artiklom každej dámy a dokonca aj niektorých pánov. Na trhu nájdete neskutočné množstvo variácií z rôznych materiálov. Malé, veľké, ladiace či kontrastné a výnimočné, každá dáma vlastní určite niekoľko kúskov. Niektoré dámy si potrpia na originály a dizajn, iné uprednostňujú zase praktickosť. Kedy však kabelky vznikli?

Pôvod kabelky

Na začiatku…

Kabelky sa stali nevyhnutnými v tej dobe, kedy už ľudia nosili pre sebe vzácne veci, ktoré potrebovali uskladnenie. Prvá kabelka sa spomína v literatúre zo 14. storočia, aj už egyptské hieroglyfy zobrazujú vrecká, ktoré boli uväzované okolo pása. Zdobili ich výšivky a šperky v závislosti od postavenia človeka.

16. a 17. storočie

kabelky a doplnky

Dámska kabelka zladená s doplnkami

V 16. storočí sa kabelky vyrábali skôr z bežných materiálov ako koža a mali nádych skôr praktickosti. Väčšie textilné tašky sa nosili cez plece a uzatvárané boli buď so šnúrkou alebo preklápacím kusom látky. 17. storočie vrátilo kabelky opäť do centra módy pomocou malých kabeliek zložitých tvarov. Takéto kabelky nosili aj muži a všetky boli vyrábané ručne a boli malými umeleckými dielami.

18. a 19. storočie

Neo-klasický odev stal sa populárnym v 18. storočí a kabelky sa museli prispôsobovať jednotlivým kúskom. Módne časopisy neustále rozoberali správne nosenie kabeliek, ktoré boli v tom čase plné hlavne kozmetických pomôcok.

Okolo roku 1900 kabelky v ženskej móde ustúpili do úzadia a stali sa doménou mužov. Preto museli návrhári prísť s novými prepracovanými, ručne šitými kabelkami, ktoré mali množstvo vnútorných priehradok, komplikovaných zipsov a uzamykateľnými časťami. Do prípravy sa zapojili aj šperkári a klenotníci a súčasťou kabelky boli napríklad aj divadelné kukátka.

20. storočie až dodnes

kabelky dnes

Modernému dizajnu sa medze nekladú

V roku 1920 došlo k revolúcií v móde, kedy sa oblečenie odľahčilo. Kabelka už nemusela dokonale ladiť s oblečením. V tomto období sa objavili aj legendárne listové kabelky. Kovových rámov, zipsov, kože a zrkadiel bolo nedostatok a tak výrobcovia začali používať plast a drevo. V 50-tych rokoch sa zrodili významné návrhárske domy ako Chanel, Louis Vuitton a Hermes a následné 60-te roky priniesli zánik klasických módnych pojmov.

Dnes nám trh ponúka širokú škálu kabeliek od výmyslu sveta pre ženy, mužov i deti. A to či ide o tvar, veľkosť, či farbu a farebných kombinácií kabeliek. Kabelky slúžia už dnes zväčša ako módny doplnok či niekedy aj šperk. Ich veľkosť nezodpovedá praktickosti ale tomu, či je vhodná k danému oblečeniu či topánkam.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Tagged:

Pridaj komentár