Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Šály boli súčasťou pánskeho oblečenia už viac ako dvetisíc rokov. Historicky boli nosené a zdobili krky niektorým z našich najväčších vládcov a vodcov. Pánske šály sú doplnkom pánskeho outfitu minimálne tak dlho ako kravaty a motýliky alebo dokonca ešte dlhšie.

Pánske šály sa nosili s rôznych náboženských významov, no samozrejme využili sa aj pre teplo, ktoré poskytoval, štýl a pre čistotu.

Pánske šály nosili aj čínski vojaci

Aj vojaci v Číne nosili šatky okolo krku

Prvé pánske šály

Kým veľa kreditu historického vzniku šálov sa pripisuje Číne (keď ich začali nosiť terakotoví vojaci), pánske šály sa vlastne datujú až do starovekého Ríma. Vtedy mali pánske šály názov „sudarium“, čo doslovne znamenalo „látka na potenie“. V starovekom Ríme sa používala táto látka pre čistotu a často sa nosila uviazaná okolo pásu alebo voľne obtočená okolo krku (najmä v horúcich dňoch).

Pri formálnejších situáciách boli šály a šatky nosené stále a podľa druhu tkaniny sa rozlišovali zámožnejší a bohatší od tých ostatných. Šály boli nosené na dennej báze aj kvôli čistote, kvôli rozlišovaniu spoločenského postavenia a taktiež predviesť svoj stav alebo elitárstvo v spoločnosti.

pánske šály

Šály a šatky pre vojakov

V 3. st. pred n. l. sa popularita šálov preniesla až do Číny, kde ich začali nosiť už spomínaní terakotoví vojaci z Qin Shi Huang dynastie ako formu vojenského odevu používané ako spôsob, ako rozoznať hodnosť vojaka založenej na štýle vojaka.

Novodobé nosenie šálov

Na konci 19. st. šály prešli vývojom od pravidelného doplnku pre pánov k jednej z najdôležitejších foriem prezentovania outfitu nosené na každodennej báze mužmi všetkých tried. Od tej doby patria pánske šály k módnym doplnkom, ktoré dotvárajú dokonalosť celému outfitu.

Pánske šály sú s obľubou nosené hollywoodskymi celebritami najmä na rôznych filmových premiérach. Vďaka tomu začalo veľa dizajnérov vyrábať a zameriavať sa práve na pánske šály, aby ich takto mohli celebrity prezentovať.

pánske šály

Dnes muži nosia šály v rôznych klimatických podmienkach ako módny doplnok v teplejších dňoch a tiež ochrannú vrstvu počas chladných dní. Pánske šály sú vyrábané z rôznych materiálov, rôznej hrúbky i dĺžky. Najlepšie sa farebne kombinujú s topánkami, s opaskom a rukavicami.

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Pridaj komentár