Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
záhrady

Polievanie záhrady – ktorá možnosť je najlepšia?

    K rutinným činnostiam v záhrade hlavne počas leta patrí zavlažovanie. Bez pravidelného prísunu vlahy rastliny vädnú, živoria, málo kvitnú, prestávajú plodiť alebo hynú. Zavlažovať však môžete efektívnejšie a úspornejšie, keď budete dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Aký je charakter záhradnej pôdy

    Každý záhradkár si priebežne kontroluje vlhkosť jeho pôdy v záhrade. Veľmi jednoducho  na hĺbku bežného rýľa. Ak je pôda v takejto hĺbke dostatočne vlhká, potom je potrebné len pre niektoré náročnejšie a  citlivejšie rastliny pridať do pôdy nejakú vodu. Trocha iná situácia je, ak máme v záhrade ílovitú alebo piesčitú pôdu. Najjednoduchším a najpraktickejším riešením je, ak záhradkár dlhodobo sleduje správanie sa  rast rastlín na jeho záhradnom pozemku. Mal by pozorne sledovať, ako jednotlivé pestované plodiny reagujú a rastú v závislosti na vývoji a zmeny počasia v priebehu vegetačnej sezóny.

 Zalievame v správnom čase

     Rastliny v záhonoch a vo vegetačných nádobách je najlepšie zalievať skoro ráno, prípadne v nočných hodinách. Keďže je chladnejšie, vlaha sa v pôde udrží dlhšie a rastliny majú šancu lepšie ju zužitkovať. Vždy však musíme dbať na to, aby pôdny substrát pred každou ďalšou zálievkou mierne preschol. Je to dôležité, pretože tak sa ku koreňom dostane vzduch, ktorý je nevyhnutný pre ich rozvoj.

    Je samozrejme najrozumnejšie, ak záhradu polievame priebežne. Udržiavame tak hladinu pôdnej vlhkosti v prijateľnej úrovni a nemusí tak vôbec dôjsť k nejakému výraznejšiemu deficitu vlhkosti v pôdnom profile. Ak už však dôjde z rôznych dôvodov k prejavom vyschýnania v častiach našej záhrady, potom je dobré polievať celú záhradu súčasne naraz.  Polievať by sme nemali také pôdy, kde ich drenážny systém je neúčinný a voda nevsiakne prirodzeným spôsobom do pôdneho profilu. Môže to spôsobiť viac škôd ako úžitku. Korene rastlín sú veľmi citlivé, reagujú na situáciu ak sú dlho vo vode hlavne v teplejších letných mesiacoch.

Aké množstvá vody na polievanie?

     Je to samozrejme opäť rôzne, záleží od charakteru a geografického umiestnenia konkrétnej záhrady. Ľahké piesočnaté pôdy potrebujú častejšie zalievanie než pôdy ťažšie. Ílovité pôdy nepotrebujú tak častú zálievku. V reálnych podmienkach a situáciách záhradkári málokedy dovolia, aby čo len časť ich kráľovstva vyschla do takej miery, že ich záhony, kríky či stromčeky trpia dlhodobým deficitom potrebnej vlahy či dokonca úplne vyschnú. Ale stať sa to samozrejme môže.

záhrady

Aké polievanie záhrady uprednostňujete vy?

Zavlažovacie záhradné pomôcky

   Na polievanie zelene môžeme využiť niekoľko pomôcok. V menšej záhrade nám postačí primerane veľká kanva, prípadne polievacia hadica s kvalitnou ružicou na jej konci. Tá vám umožní zvoliť si silu prúdu vody. Praktickými pomocníkmi pri zavlažovaní záhrady, najmä trávniku, sú plošné zavlažovacie systémy a postrekovače. Asi najviac efektívnym spôsobom zavlažovanie je podzemná závlaha. Jej vybudovanie je síce finančne náročné, ale časom sa dá dosiahnuť výrazná úspora vody. Investovať do automatickej závlahy sa oplatí najmä vo väčších záhradách.

Ďalšie tipy a rady ako sa starať o svoju záhradu nájdete aj na stránke HOME Bydlení.






Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.
Tagged:

Pridaj komentár