Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

S prvým písacím stolom sa stretávame už v detstve, najčastejšie pri nástupe do prvého ročníka základnej školy a sprevádzajú nás aj celými ďalšími rokmi nášho života, počas štúdia na strednej, prípadne neskôr aj na vysokej škole. Je preto dôležité vybrať si naozaj kvalitný písací stôl a najlepšie rovno taký, ktorý dokáže rásť zarovno s vašim dieťaťom a dokáže sa prispôsobovať jeho nárokom a potrebám. Pre výber písacieho stola sú tiež dôležitým kritériom veľkosť pracovnej plochy a úložné priestory. Nezabúdajte, že výber písacieho stola nie je len obstaraním ďalšieho kúska nábytku do domácnosti, ale práve vhodne zvoleným písacím stolom a stoličkou vytvárame dieťaťu optimálne podmienky na učenie.

písací stôl

Písací stôl s miestom pre počítač

Písací stôl a vek dieťaťa

Nároky na písací stôl súvisia aj s vekom dieťaťa, pretože malý prváčik potrebuje trochu iný písací stôl ako napr. dospievajúci stredoškolák. Ideálnym riešením je, ak máte možnosť dieťaťu už na začiatku zadovážiť variabilný písací stôl s nastaviteľnou výškou (napr. v rozmedzí od 62 do 93 cm), šírkou či hĺbkou, ktorý sa dokáže rastu a vývinu dieťaťa dokonale prispôsobiť. Výhodou je aj pracovná doska, ktorú je možné podľa potreby nakloniť (napr. pracovná doska s možným sklonom písacej plochy pod uhlom 45°). Pri tomto type rastúceho variabilného nábytku však treba počítať aj s vyššou obstarávacou cenou.

Veľkosť pracovnej plochy a úložný priestor

Pre vytvorenie dostatočného priestoru na učenie a písanie domácich úloh je dôležitá aj veľkosť pracovnej plochy. Písací stôl by rozhodne nemal mať menšiu pracovnú plochu ako 70×140 cm, optimálnejšie sú však rozmery 80×160 cm, aby sa na stôl pohodlne zmestila aj stolová lampa, detský kalendár, stojan s perami, ceruzkami a farbičkami a prípadne aj monitor počítača. Dostatok úložných a odkladacích priestorov v podobe skriniek, poličiek a zásuviek na školské učebnice, zošity a ostatné pomôcky by mal byť tiež súčasťou písacieho stola. Ak nejaké odkladacie a úložné plochy predsa len chýbajú, môžete ich nahradiť napr. mobilným kontajnerom na kolieskach.

písací stôl

Viete aké sú ideálne rozmery písacieho stolu?

Ak chcete zlepšiť úroveň článku pridajte komentár. Ak bude komentár informačne prospešný bude pridaný do článku.

Pridaj komentár